Mi a közérdekű önkéntesség?
Magyarországon a Közérdekű önkéntes tevékenységről szóló törvény (2005. évi LXXXVIII. törvény, továbbiakban: Köt.) szabályozza a közérdekű önkéntes tevékenységeket. Közérdekűnek akkor számít az önkéntes tevékenység, ha azt
-
ellenszolgálatás nélkül,
-
önként (tehát nem valamilyen bírósági intézkedés hatására),
-
önzetlenül (mások, a saját rokoni körén kívül esők javára),
-
nem a szervezet tagjaként, munkavállalójaként vállalt kötelezettségéként,
és végül, de nem utolsó sorban a közérdekű önkéntesek fogdására jogosult szervezetnél végzi az önkéntes.
Ki lehet közérdekű önkéntes?
Az lehet közérdekű önkéntes, aki betöltötte a tizedik életévét. Az alábbi táblázat bemutatja, hogy milyen szabályokat kell az érzékenyebb élethelyzetben vagy korban lévő önkéntesek fogadása kapcsán betartani.
A közérdekű önkéntes tevékenység tekintetében részlegesen korlátozott nagykorú személy
Olyan tevékenységet folytathat, amely megfelel életkorának, testi, értelmi és erkölcsi fejlettségének, illetve képességeinek és nem veszélyezteti egészségét, fejlődését. Nem végezhet külföldön közérdekű önkéntes tevékenységet.
18. évnél fiatalabb, illetve a cselekvőképességében
Olyan tevékenységet folytathat, amely megfelel életkorának, testi, értelmi és erkölcsi fejlettségének, illetve képességeinek és nem veszélyezteti egészségét, fejlődését és tankötelezettségének teljesítését.
Nem végezhet külföldön közérdekű önkéntes tevékenységet
Nem végezhet önkéntes feladatot 20.00 óra és reggel 6.00 óra között
16. évnél fiatalabb önkéntes
A közérdekű önkéntes tevékenységre fordítható idő nem haladhatja meg·
tanítási szünet ideje alatt a napi három órát és a heti tizenkét órát,
· tanítási időben a heti hat órát és
· tanítási napon a napi két órát.
· tanítási napon kívül a napi három órát.
Milyen tevékenységet végezhetnek a közérdekű önkéntesek?
A közérdekű tevékenység szakami iránya és tartalma szinte bármi lehet. Tehát, ha a jelen helyzetre vetítjük, éppúgy lehet közérdekű önkéntes tevékenyég az, ha valaki a fogadó szervezet kérésére oktatási videókat készít, mint az, ha az időseknek vásárol be.
Arra azonban figyelni kell, hogy:
-
amennyiben a közérdekű önkéntes olyan tevékenységet végez, akkor neki is rendelkeznie kell a jogszabályokban meghatározott képesítési, egészségügyi, nyilvántartásba vételi és egyéb feltételeknek.
-
olyan tevékenységet nem végezhet az önkéntes, amelynek valamilyen jogszabály meghatározott jogviszonyhoz köt, illetve amelynek önkéntessel történő ellátását valamely jogszabály kizárja (pl. Köt. rögzíti, hogy az önkétes tűzöltás, az önkéntes véradás nem közérdekű önkéntes tevékenység).
-
aki a fogadó szervezettel fennálló más jogviszony keretében ellenszolgáltatás fejében munkát végez, a munkakörébe tartozó feladatokat a fogadó szervezetnél önkéntes jogviszonyban nem végezheti